Στις 13-15/10/2016 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ στην Αθήνα στην οποία συμμετείχαν μαθητές και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου. Στην εκδρομή οι μαθητές μας επισκέφτηκαν το Πλανητάριο και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα τη δημιουργία του Σύμπαντος. Επίσης είχαν τη δυνατότητα να ανακαλύψουν μέσω εκθεμάτων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας- Μουσείο Γουλανδρή, το φυσικό και ορυκτό πλούτο της χώρας μας. Επιπρόσθετα οι μαθητές παρακολούθησαν ένα ξεχωριστό μάθημα για την ιστορία της Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας και για τους δημοκρατικούς θεσμούς στη Βουλή των Ελλήνων και επισκέφτηκαν του μουσείο της Ακρόπολης και τον Ιερό Βράχο. Εκτός όμως από το εκπαιδευτικό μέρος οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ είχαν τη δυνατότητα της ψυχαγωγίας με πολυποίκιλες δραστηριότητες και χρόνο για να θαυμάσουν και να απολαύσουν το Αττικό τοπίο.