Την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Campus  του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, να παρακολουθήσουν διδασκαλίες, να ενταχθούν σε ομάδες ειδικοτήτων, να συζητήσουν με τους καθηγητές τις ακαδημαϊκές τους προοπτικές και να γνωρίσουν έναν κόσμο ευκαιριών, είχε ομάδα μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ που επισκέφτηκαν το “Deree”. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Απριλίου 2019 στο πλαίσιο της ενημερωτικής εκδήλωσης “Discover Deree Day” που διοργάνωσαν οι  φοιτητές, οι καθηγητές, οι απόφοιτοι και στελέχη του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η συγκεκριμένη επίσκεψη των μαθητών μας έγινε σε συνέχεια εκδήλωσης-παρουσίασης των προγραμμάτων σπουδών που είχε πραγματοποιηθεί από στελέχη του “Deree” τον περασμένο Φεβρουάριο στα Εκπαιδευτήρια ΓΕΝΕΣΙΣ στα Ιωάννινα.