Στην κορυφή του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας κατάφεραν να βρεθούν για ακόμη μία χρονιά τα Εκπαιδευτήρια ΓΕΝΕΣΙΣ, καθώς η ομάδα Γαλλοφωνίας του Γυμνασίου κατέκτησε την πρωτιά και το 1ο Βραβείο “1er Prix série collège” στο διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2019. Ο φετινός διαγωνισμός είχε τίτλο: “Le coffre de merveilles de la Francophonie…”  στην κατηγορία Pénèlope: Auprès de mon arbre (niveau A2) και σε αυτόν συμμετείχαν εννέα μαθήτριες της περσινής Β’ τάξης Γυμνασίου, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Λαδιά Σπυριδούλα. Η απονομή έγινε από τον Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου κ. Κων/νο Καμπουράκη στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2019 στο Μουσείο Αργυροτεχνίας στα Ιωάννινα, στο πλαίσιο της Διημερίδας για τον εορτασμό της Ημέρας Ευρωπαϊκών Γλωσσών. Η διημερίδα με τίτλο «Πλουραλιστικές προσεγγίσεις και ανάπτυξη πολυγλωσσικών και διαπολιτισμικών δεξιοτήτων» οργανώθηκε από τη σύμβουλο Γαλλικής Γλώσσας Ηπείρου και Ιονίων Nήσων κ. Χάιδω Νάτση και οι μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δημιουργικά εργαστήρια πολυγλωσσικών δραστηριοτήτων.