Με τη διεξαγωγή της μαθητικής παρέλασης κορυφώθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ για τη φετινή επέτειο του «ΟΧΙ». Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου, του Γυμνασίου και του Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων από τα Ιωάννινα, την Άρτα, την Πρέβεζα και τη Θεσπρωτία ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου παρέλασαν στους κεντρικούς δρόμους της πόλης των Ιωαννίνων και χειροκροτήθηκαν από τους πολίτες. Προηγουμένως, αντιπροσωπεία μαθητών των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ με επικεφαλής τους σημαιοφόρους, συνοδεία εκπαιδευτικών παρέστη στην τελετή κατάθεσης στεφάνων στο Μνημείο Ηρώων στην κεντρική Πλατεία της πόλης, ενώ νωρίτερα οι μαθητές παρευρέθηκαν στην επίσημη Δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό Ιωαννίνων, χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη Ιωαννίνων κ.κ. Μαξίμου.