Οι μαθητές Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ αναβίωσαν την Τρίτη 20 Μαρτίου στην αυλή του Σχολείου τους, την ιστορική μέτρηση που o έκανε Έλληνας μαθηματικός Ερατοσθένης πριν από περίπου 2.250 χρόνια στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Με τη χρήση απλών μέσων οι μαθητές ανήμερα της εαρινής ισημερίας υπολόγισαν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού. Πρόκειται για μια εκπαιδευτική δράση, διαχρονικά διδακτική, που συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.), με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας Αστροφυσικής Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ε.Α.Α.), του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ). Βασικός στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας στα Εκπιδευτήρια ΓΕΝΕΣΙΣ, μέσα από την συμμετοχή των μαθητών Γυμνασίου και των εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές δραστηριότητες.