Ζωντανά στον τηλεοπτικό σταθμό “ΒΗΜΑ Τηλεόραση” εμφανίστηκαν την Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Γ’ τάξης του Ιδιωτικού ΓΕΛ “Εκπαιδευτήρια ΓΕΝΕΣΙΣ”, Άγγελος Μπόζιος και Αλέξανδρος-Άγγελος Μήτσης. Αφορμή στάθηκαν οι κορυφαίες επιδόσεις που πέτυχαν στον πρόσφατο ευρωπαϊκό γραπτό διαγωνισμό “EUROSCOLA”, που τους έδωσαν τη δυνατότητα, ως Έφηβοι Ευρωβουλευτές να επισκεφτούν στα τέλη του μήνα το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο. Οι δύο διακριθέντες μαθητές υπό τη συνοδεία της αναπληρώτριας διευθύντριας του ΓΕΛ, κ. Λυδίας Φούρκα ήταν προσκεκλημένοι της δημοσιογράφου κ. Βίλιαν Στασινού και είχαν τη δυνατότητα να αναλύσουν τη μοναδική εμπειρία να εκπροσωπήσουν την Ήπειρο ως ευρωβουλευτές. Θυμίζουμε, ότι ο μαθητής του Λυκείου μας Άγγελος Μπόζιος συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία στον ευρωπαϊκό γραπτό διαγωνισμό “EUROSCOLA” και κατέκτησε την πρώτη θέση ανάμεσα στους 24 επιτυχόντες μαθητές από τα Λύκεια όλης της Ηπείρου. Στον ίδιο διαγωνισμό διακρίθηκε και ο μαθητής του Λυκείου μας Αλέξανδρος-Άγγελος Μήτσης που κατετάγη ανάμεσα στους 10 πρώτους επιτυχόντες, ενώ επιλαχούσα ήταν η μαθήτρια της Γ’ τάξης του Λυκείου μας Δήμητρα Μπάκα. Δείτε το σχετικό video: