Με στόχο την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευση στις αρχές και τους κανόνες της οδικής ασφάλειας, μαθητές από το Γυμνάσιο και το Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ συμμετείχαν στο βιωματικό πρόγραμμα εκπαίδευσης οδικής ασφάλειας με προσομοιωτές, που υλοποίησε ο δήμος Ιωαννιτών σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς». Οι μαθητές επισκέφτηκαν την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 τις εγκαταστάσεις του Α΄ Σταθμού της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιωαννίνων, όπου τους περίμεναν οι εκπαιδευτές του Ινστιτούτου και η Κινητή Μονάδα με τους προσομοιωτές. Οι εκπαιδευτές του Ινστιτούτου με τη χρήση προσομοιωτών ανατροπής αυτοκινήτου και πρόσκρουσης, ζυγαριά συσχέτισης βάρους-ταχύτητας και γυαλιά προσομοίωσης μέθης, τους εκπαίδευσαν στο πώς θα γίνουν υπεύθυνοι οδηγοί και χρήστες των δρόμων, ώστε να κυκλοφορούν πάντα με ασφάλεια.