Εκδρομή στην Αθήνα πραγματοποίησαν από τις 9 έως τις 11 Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ. Το πρόγραμμα της τριήμερης εκδρομής ξεκίνησε με παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε κεντρικό θέατρο της πρωτεύουσας. Στη συνέχεια του προγράμματος οι μαθητές απόλαυσαν έναν περίπατο στη γραφική συνοικίας της Πλάκας και παρατήρησαν τα νεοκλασικά της Αθήνας. Ακολούθησε επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων κατά την οποία οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της Βουλής, πήραν σημαντικές  πληροφορίες σχετικά με την ιστορία του κτιρίου και τον τρόπο λειτουργίας του κοινοβουλίου, ενώ επισκέφτηκαν την περίφημη αίθουσα της Ολομέλειας και κάθισαν στα έδρανα των βουλευτών, βιώνοντας μια μοναδική εμπειρία. Επόμενος σταθμός της εκδρομής ήταν το Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος» (ΚΠΙΣΝ). Εκεί οι μαθητές περιηγήθηκαν στο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, γνώρισαν τις νέες εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης, θαύμασαν την πανοραμική θέα του λεκανοπεδίου που παρέχει ο “Φάρος” και εξέτασαν τα εξαιρετικά δείγματα μεσογειακής βλάστησης που διαθέτει ο κήπος του. Η τριήμερη εκδρομή ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στη Διώρυγα του Ισθμού και στον Αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Κορίνθου. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να κάνουν ένα βιωματικό μάθημα ιστορίας και μέσα από τη μελέτη της δημιουργίας της Αρχαίας Διόλκου και τη μετέπειτα διάνοιξη του Ισθμού με την κατασκευή της Διώρυγας της Κορίνθου, αφενός γνώρισαν ένα σημαντικό μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της χώρας μας και αφετέρου κατανόησαν τους λόγους που η πόλη της Κορίνθου κατέστη στην ένα σημαντικό εμπορικό και στρατηγικό κέντρο του αρχαίου κόσμου.

sdr

fbtmdn