Μια ακόμη σημαντική διάκριση πέτυχαν οι μαθητές της Β’ τάξης Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ που συμμετείχαν στο φετινό Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας. Ο διαγωνισμός είχε τίτλο: ”Το θησαυροφυλάκιο των θαυμάτων της Γαλλοφωνίας” και οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν στην κατηγορία: “Πηνελόπη” (επίπεδο γλώσσας Α2), όπου δημιούργησαν συλλογικά έργα με σκοπό να αναδείξουν την καλλιτεχνική και γλωσσική δημιουργικότητά τους, την ελληνική κληρονομιά και την ίδια τη γαλλική γλώσσα. Ο τίτλος του έργου των μαθητών μας είναι: “La Foret de l’Ame – Το Δάσος της Ψυχής” και οι δημιουργίες τους θα τοποθετηθούν στο «Θησαυροφυλάκιο των θαυμάτων της Γαλλοφωνίας», ενώ στη συνέχεια θα εκτεθούν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Η τελετή απονομής των βραβείων θα γίνει στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 27 Σεπτεμβρίου 2019.