Με τη διάκριση των ζωγραφιών των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ, στο διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργάνωσε στο πλαίσιο της φετινής Ευρωπαϊκής Γιορτής Πουλιών, ο Φορέας Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας. Η Γιορτή Πουλιών πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 2 Οκτωβρίου 2016 στον Εκθεσιακό Χώρο “Δημήτρης Χατζής” και οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ συνοδευόμενοι από τους γονείς τους και τους δασκάλους τους, παρέλαβαν τους επαίνους τους από τον πρόεδρο του Φορέα κ. Πέτρο Τσουμάνη. Στο πλαίσιο της Γιορτής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε πολλά δρώμενα, όπως εργαστήρια κατασκευών με θέμα τα μεταναστευτικά πουλιά, περιβαλλοντικά παιχνίδια, παρατήρηση πουλιών με κιάλια και τηλεσκόπιο και να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση με τίτλο: “Πουπουλένια Πριγκίπισσα” από την ομάδα εφήβων του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων.