Οκτώ μαθητές των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ θα δώσουν φέτος το «παρών» στην τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «ΛΥΣΙΑΣ», που διοργανώνεται για 22η συνεχή χρονιά υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Ο διαγωνισμός έχει ως στόχο να προάγει την ευγενή άμιλλα μεταξύ μαθητών, την παιδαγωγική και διδακτική προσέγγιση της γνώσης, την κριτική σκέψη και την εξοικείωση των μαθητών με τα εξ’ αποστάσεως εργαλεία της σύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας. Οι μαθητές από το Δημοτικό Σχολείο και το Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ θα διαγωνιστούν για την τελική κατάταξη το Σάββατο 5 Μαΐου 2018 στο Καμπέρειο Πνευματικό Ίδρυμα ταυτόχρονα (on-line) με τους επιτυγχόντες μαθητές από άλλα σχολεία της χώρας. Ήδη όμως απέδειξαν ότι διαθέτουν υψηλό επίπεδο γνώσεων, ενώ με τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό αναδεικνύουν την κοινωνική τους ευαισθησία και προσφορά, καθώς για κάθε συμμετοχή οι διοργανωτές του διαγωνισμού, κατέβαλαν ένα πολύ σημαντικό χρηματικό ποσό στο Σύλλογο Φίλων Παιδιών με καρκίνο η «Ελπίδα». Καλή επιτυχίαστους μαθητές μας!