Με την καθιερωμένη σχολική γιορτή που πραματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου-Λυκείου, οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ τίμησαν τη μνήμη των ηρώων του ’40. Μέσα από κείμενα της εποχής, οπτικοακουστικό υλικό, ηχητικά ντοκουμέντα, τραγούδια, θεατρικά δρώμενα και χορούς οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου, του Γυμνασίου και του Λυκείου, μας υπενθύμισαν το χρέος μας απέναντι σε όσους αγωνίστηκαν και έδωσαν ακόμη και τη ζωή τους για την ελευθερία της πατρίδας μας ενάντια στους ξένους εισβολείς και το φασισμό. Στη διάρκεια της σχολικής γιορτής δόθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία στους μαθητές που διακρίθηκαν την περσινή σχολική χρονιά για τις υψηλές επιδόσεις τους και οι σημαίες στους σημαιοφόρους του Δημοτικού Σχολείου, του Γυμνασίου και του Λυκείου. Η σχολική γιορτή ολοκληρώθηκε με τον εθνικό ύμνο.