Το Γενικό Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Ιωαννίνων διοργάνωσε την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2018 στο χώρο του Σχολείου εκδήλωση συμβουλευτικής σταδιοδρομίας και επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές των τάξεων Β’ και Γ’. Ομιλητής ήταν ο κ. Παύλος Σοφόπουλος υπεύθυνος του ΚΕΣΥΠ Ιωαννίνων ο οποίος ανέλυσε στους μαθητές τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές διεξόδους που έχουν μετά το Λύκειο, ώστε να μπορέσουν να επιτύχουν στις σχολές πρώτης προτίμησής τους και στη συνέχεια να σταδιοδρομήσουν με επιτυχία στον επαγελματικό στίβο. Οι μαθητές είχαν τη ευκαιρία να λύσουν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους σχετικά με την επιλογή σπουδών και τη σύνδεσή τους με την επαγγελματική αποκατάσταση.