Τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις γνώσεις τους σε θέματα δημόσιας υγείας, είχαν την Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 οι μαθητές Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ, που συμμετείχαν στην ενημερωτική εκδήλωση, που διοργανώθηκε στις εγκαταστάσεις του Σχολείου σε συνεργασία με το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Ιωαννίνων και με στελέχη των Νοσοκομείων της πόλης των Ιωαννίνων. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από την Παιδίατρο κα Τσίρκα Αντιγόνη και την Επισκέπτρια Υγείας κα Νάσιου Ελένη για τα μικρόβια, για τους τρόπους μετάδοσης των λοιμώξεων και για την πρόληψη τους μέσα από τη βελτίωση της υγιεινής και την υιοθέτηση υγιεινών πρακτικών. Με τις ερωτήσεις τους έλυσαν τις απορίες που είχαν για την αντιμετώπιση των μικροβίων, ενώ επιπλέον γνώρισαν την άμεση σχέση της υγιεινής με την υγεία, έμαθαν γιατί επιβάλλεται να τηρούν απλούς κανόνες υγιεινής και κατανόησαν την ανάγκη να φροντίζουν τον εαυτό τους αλλά και τους χώρους στους οποίους καθημερινά δραστηριοποιούνται.