Με την πολιτιστική παράδοση των Ιωαννίνων και την τέχνη της αργυροχοΐας ήρθαν σε επαφή οι μαθητές της Α’ τάξης Γυμνασίου των Εκπαιδευτηρίων ΓΕΝΕΣΙΣ, οι οποίοι την Παρασκευή 20 Απριλίου επισκέφτηκαν το Μουσείο Αργυροτεχνίας στην Ακρόπολη του Ιτς Καλέ. Στο πλαίσιο αυτό θαύμασαν τα εκθέματα του μουσείου, παρακολούθησαν την ιστορική διαδρομή της τέχνης της αργυροτεχνίας και απόλαυσαν μια διαδρομή γνώσης στο πλούσιο ιστορικά παρελθόν των Ιωαννίνων.
Επιπλέον οι μαθητές συμμετείχαν στην υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Η μόδα και τα σύμβολά της» και ανακάλυψαν τα μυστικά των αιώνων για τη δημιουργία και τη χρήση των ενδυμάτων και μεταξύ άλλων διαπίστωσαν πόσο «αρχαία» είναι το μπικίνι και το τατουάζ, ενώ διέκριναν τις διαφορές μεταξύ αστικής και τοπικής φορεσιάς.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος “Φύση και Τέχνη” που υλοποιούν οι μαθητές την τρέχουσα σχολική χρονιά.